Rynek wynajmu w Polsce
Raport za maj 2026 · na podstawie 90 880 aktywnych ofert
Dane opracował: zespół Znajdź Najem · metodologia
Ceny wynajmu mieszkań w Polsce: maj 2026
Rynek wynajmu mieszkań w Polsce w maju 2026 obejmuje 90 880 aktywnych ofert z 18 miast. Dane pochodzą z 8 portali ogłoszeniowych. Oferty są deduplikowane: ta sama nieruchomość wystawiona na wielu portalach liczy się raz. Mediana ważona liczbą ofert wynosi 2585 zł/mies. (śr. 57 zł/m²).
Najtańszym miastem do wynajmu jest Oświęcim ze średnią ceną 1589 zł/mies., a najdroższym : 4500 zł/mies. Różnica między tymi rynkami sięga 183%, co przekłada się na realnie inne strategie najmu w skali roku.
Sprawdź mieszkania na wynajem w Warszawie, mieszkania na wynajem w Krakowie, mieszkania na wynajem w Wrocławiu, mieszkania na wynajem w Poznaniu, mieszkania na wynajem w Gdańsku, mieszkania na wynajem w Łodzi, mieszkania na wynajem w Katowicach, mieszkania na wynajem w Lublinie, mieszkania na wynajem w Rzeszowie, mieszkania na wynajem w Szczecinie, mieszkania na wynajem w Bydgoszczy, mieszkania na wynajem w Białymstoku, mieszkania na wynajem w Oświęcimiu, mieszkania na wynajem w Toruniu, mieszkania na wynajem w Częstochowie, mieszkania na wynajem w Kielcach, mieszkania na wynajem w Olsztynie i mieszkania na wynajem w .
90 880
Aktywnych ofert
we wszystkich miastach
18
Monitorowanych miast
8
Źródeł danych
Snapshot rynku w 18 miastach: maj 2026
Warszawa
25 206 aktywnych ofert
- Średnia
- 3675 zł
- Mediana
- 3200 zł
- zł / m²
- 83 zł
- Śr. metraż
- 51 m²
Kraków
15 794 aktywnych ofert
- Średnia
- 2850 zł
- Mediana
- 2700 zł
- zł / m²
- 69 zł
- Śr. metraż
- 46 m²
Wrocław
11 787 aktywnych ofert
- Średnia
- 2707 zł
- Mediana
- 2600 zł
- zł / m²
- 68 zł
- Śr. metraż
- 46 m²
Poznań
8159 aktywnych ofert
- Średnia
- 2195 zł
- Mediana
- 2100 zł
- zł / m²
- 59 zł
- Śr. metraż
- 44 m²
Gdańsk
6900 aktywnych ofert
- Średnia
- 2838 zł
- Mediana
- 2700 zł
- zł / m²
- 69 zł
- Śr. metraż
- 47 m²
Łódź
6435 aktywnych ofert
- Średnia
- 2073 zł
- Mediana
- 1900 zł
- zł / m²
- 53 zł
- Śr. metraż
- 44 m²
Katowice
5383 aktywnych ofert
- Średnia
- 2159 zł
- Mediana
- 2000 zł
- zł / m²
- 53 zł
- Śr. metraż
- 47 m²
Lublin
2242 aktywnych ofert
- Średnia
- 2019 zł
- Mediana
- 2000 zł
- zł / m²
- 57 zł
- Śr. metraż
- 44 m²
Rzeszów
1895 aktywnych ofert
- Średnia
- 2097 zł
- Mediana
- 2100 zł
- zł / m²
- 52 zł
- Śr. metraż
- 47 m²
Szczecin
1741 aktywnych ofert
- Średnia
- 2334 zł
- Mediana
- 2300 zł
- zł / m²
- 62 zł
- Śr. metraż
- 44 m²
Bydgoszcz
1333 aktywnych ofert
- Średnia
- 2056 zł
- Mediana
- 2000 zł
- zł / m²
- 53 zł
- Śr. metraż
- 45 m²
Białystok
1284 aktywnych ofert
- Średnia
- 1842 zł
- Mediana
- 1900 zł
- zł / m²
- 48 zł
- Śr. metraż
- 44 m²
Oświęcim
819 aktywnych ofert
- Średnia
- 1589 zł
- Mediana
- 1500 zł
- zł / m²
- 41 zł
- Śr. metraż
- 46 m²
Toruń
591 aktywnych ofert
- Średnia
- 1738 zł
- Mediana
- 1700 zł
- zł / m²
- 48 zł
- Śr. metraż
- 44 m²
Częstochowa
575 aktywnych ofert
- Średnia
- 1916 zł
- Mediana
- 1700 zł
- zł / m²
- 42 zł
- Śr. metraż
- 49 m²
Kielce
554 aktywnych ofert
- Średnia
- 1913 zł
- Mediana
- 1900 zł
- zł / m²
- 48 zł
- Śr. metraż
- 43 m²
Olsztyn
180 aktywnych ofert
- Średnia
- 2363 zł
- Mediana
- 2200 zł
- zł / m²
- 53 zł
- Śr. metraż
- 46 m²
siedlce
2 aktywnych ofert
- Średnia
- 4500 zł
- Mediana
- 4500 zł
- zł / m²
- 75 zł
- Śr. metraż
- 60 m²
Cytowanie i licencja
Statystyki rynku najmu publikujemy na licencji Creative Commons BY 4.0. Możesz je używać w mediach, blogach i raportach pod warunkiem podania źródła.
Pełna metodologia, definicje (aktywna oferta, mediana ważona, źródło) i polityka korekt: /metodologia.
Najczęstsze pytania o wynajem w Polsce
- Które miasto w Polsce jest najtańsze do wynajęcia?
- Najtańszym miastem jest Oświęcim ze średnią ceną wynajmu 1589 zł/mies.
- Ile jest aktywnych ofert wynajmu w Polsce?
- Aktualnie monitorujemy 90 880 ofert wynajmu w 18 miastach, zbieranych z 8 portali ogłoszeniowych.
- Z jakich portali pochodzą dane o wynajmie?
- Agregujemy oferty z OLX, Otodom, Gratka, Morizon, Domiporta, Adresowo, KRN, Nieruchomości-Online, Facebook Groups, Facebook Marketplace. Oferty są deduplikowane — ta sama nieruchomość wystawiona na wielu portalach liczy się raz.
Dane oparte na aktywnych ofertach wynajmu z wielu portali ogłoszeniowych, m.in. OLX, Otodom, Gratka, Morizon, Domiporta, Adresowo, KRN i Nieruchomości-Online.
Filtrowanie: ceny od 500 zł do 15 000 zł, usunięte duplikaty. Ten zakres eliminuje oferty o nietypowo niskiej lub wysokiej cenie (np. pokoje za symboliczną złotówkę lub luksusowe apartamenty), co zapewnia reprezentatywność statystyk dla typowego rynku wynajmu. Dzielnice z mniej niż 10 ofertami nie są uwzględnione w rankingu.
Raport przedstawia ceny ofertowe (asking prices), nie ceny transakcyjne.